13 maja 2019

Muzeum Bambrów Poznańskich (1)

Kilka dni temu miałam okazję zwiedzić Muzeum Bambrów Poznańskich. Przed wizytą planowałam zamieszczenie na blogu notatki z 1-2 zdjęciami... 

Tymczasem muzeum okazało się tak interesujące, a nasz przewodnik, pan Aleksander Kubel, tak ciekawie opowiadał o Bambrach i zgromadzonych eksponatach, że na jednej notatce w żadnym wypadku skończyć się nie może.


Dzisiaj zatem pierwszy z kilku postów o muzeum i jego zbiorach.

Pan Aleksander Kubel prezentuje drzewo genealogiczne (16 metrów długości!)
rodziny Leitgeber, z której pochodzi.



Na ścianie przy schodach znajduje się galeryjka ze zdjęciami rodzin Bambrów, wśród zdjęć jest portret braci Kubel, Aleksandra (naszego niezrównanego przewodnika) i Juliusza (współtwórcy postaci i autora tekstów dla Starego Marycha).


Bambrzy to Polacy pochodzenia niemieckiego, a dokładniej mieszkańcy okolic Bamberga we Frankonii. Osiedlali się w pierwszej połowie XVIII wieku na podpoznańskich wsiach, wyludnionych po wojnie północnej i zarazie, która dodatkowo spustoszyła te tereny. Te podpoznańskie wsie są obecnie dzielnicami Poznania: Dębiec, Bonin, Jeżyce, Winiary, Rataje, Wilda i Górczyn... :)
Dlaczego akurat Frankowie tak chętnie szukali dla siebie nowego miejsca do życia? To z powodu istniejącego wtedy zakazu dzielenia ziemi między rodzeństwo - zatem tylko najstarszy syn mógł dziedziczyć i gospodarzył "na swoim", pozostałe dzieci w rodzinie żyły bardzo biednie. I to one szukały szczęścia gdzieś indziej.

Muzeum Bambrów Poznańskich istnieje od roku 2003 i jest także siedzibą Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Do jego powstania bardzo przyczyniła się ówczesna prezes Towarzystwa, pani profesor Maria Paradowska (zmarła w roku 2011).



Obejście domów wygląda porządnie...





No, to wchodzimy do środka...



Muzeum Bambrów Poznańskich znajduje się przy ulicy Mostowej 7/9.

Zdjęcia zrobiłam 10 maja 2019 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szczęśliwa "7" bloga